Partner pre Váš pohybový aparát

Plochonožie

Plochonožie sa objavuje rovnako u detí ako aj u dospelých. Ku vzniku plochonožia môže prispieť tehotenstvo, nadmerná hmotnosť, zápalové reumatické ochorenia, či poúrazové stavy. Ak je rozloženie chodidla zmenené, prejaví sa to aj vo vzdialených oblastiach ako sú kolená, bedrové kĺby, zakrivenie chrbtice, či postavenie ramien,...

Naše chodidlá nesú celú váhu nášho tela, preto by sme im mali venovať dostatočnú pozornosť a patričnú starostlivosť. Chodidlá zabezpečujú stabilitu nášho tela, a to nielen v stoji, ale aj pri chôdzi. Ak je rozloženie chodidla patologické, prispieva tým k rýchlejšiemu opotrebovaniu kĺbov. Na chodidle rozlišujeme tri klenby a to vnútorná pozdĺžna klenba, vonkajšia pozdĺžna klenba a klenba priečna. Ich úlohou je tlmenie nárazov nohy na zem, napomáhajú pri chôdzi a tiež správnemu držaniu tela.

Aké problémy nám spôsobí narušenie klenby ?

Poklesom alebo až prepadnutím klenby sa narúša celý stereotyp chôdze. V dôsledku poklesu priečnej klenby sa na chodidle vytvárajú rôzne poruchy ako hallux valgus = vbočený palec, kladivkovité, či drápovité prsty. Padnutím pozdĺžnej klenby zasa môže dôjsť k vybočenému malíčku, či k poruche držania tela alebo až k vytvoreniu skoliózy. Všetky tieto poruchy sú z hľadiska chodidla nechcené a je na mieste ich riešenie a odstránenie.

Ako riešime plochonožie u nás ?

V samotnej liečbe je vhodné navštíviť lekára (ortopéd, rehabilitačný lekár), ktorý vám predpíše vhodnú ortopedickú vložku alebo korekčnú pomôcku (odťahovač palca). Treba brať do úvahy, že nosenie vložiek je len pasívnou terapiou a základom by mala byť aktívna terapia = cvičenie. Najúčinnejšími prostriedkami na zlepšenie stavu plochonožia sa nám ukazuje cvičenie, ktoré dopĺňame o mäkké techniky, stimuláciau chodidla, tejping, laser, ultrazvuk, rázovú vlnu, rebox,...

Pri cvičení je dôležité neustále aktivovať svaly, ktoré držia chodidlo v správnom postavení. Výborným riešením najmä u malých detí je chodenie po proprioceptívnom chodníku, ktoré udrží pozornosť detí a takáto forma je pre nich zábavou. Využívame tiež prácu s prstami na ich posilnenie (tzv. nácvik malej nohy, šikmej veže,...). Neskôr pridávame cvičenie na nestabilných plošinách. Dbáme tiež na nácvik správneho stereotypu chôdze a správne odvíjanie chodidla od podložky. Pri cvičení plochonožia nesmieme zabúdať na aktiváciu hlbokého stabilizačného systému a správne zapájanie svalových reťazcov.

Ak budeme venovať našim chodidlám dostatočnú pozornosť telo sa nám odvďačí chôdzou bez bolestí.

V našej nemocnici sa na túto problematiku špecializujú:
Mgr. Matej Predáč, Bc. Lucia Matušková, Bc. Hana Valachovičová, Mgr. Lenka Uhorščáková, Bc.Karolína Predáčová, Mgr. Martina Rezeková, Mgr. Juraj Kaščák.

Nižšie uvedený objednávací formulár slúži LEN na objednávanie  individuálnych rehabilitácií (samoplatca).
V prípade, že sa potrebujete objednať na vyšetrenie, vyplňte tento  formulár: https://www.snop.sk/objednavanie/objednavanie-na-ambulancie/ .
Objednajte sa
Cvičenie/rekondícia:
Meno a priezvisko:
Telefonický kontakt:
Emailová adresa:
Preferovaný deň a čas:
Poznámka:
Akcie a novinky nemocnice:
Darujme si pomoc: