Centrum zdravia »
Otvorené
07:00 - 20:00
Napíšte nám
objednavanie@snop.sk

Najčastejšie otázky

Čo je vlastne tá skolióza?

Jedná sa o vybočenie chrbtice pri pohľade zozadu smerom do boku, na stranu, následne je viditeľná tiež asymetria pliec, lopatiek, bokov, hrudného koša.

Ako zistím, že mám skoliózu?

Absolvuj pravidelné preventívne prehliadky, Tvoj pediater Ti vyšetrí chrbát, pri podozrení na skoliózu Ťa odošle na ortopedické vyšetrenie.

Prečo práve ja mám skoliózu?

U idiopatickej skoliózy (s ňou sa stretávame najčastejšie) nie je príčina známa, veľký vplyv má pravdepodobne dedičnosť.

Ako dlho budem sledovaná/ý?

Liečba je dlhodobá, ukončuje sa po dokončení rastu, keď už nedôjde ku výraznému zhoršeniu krivky, spravidla okolo 18r. života.

Prečo sa mám liečiť?

V detskom veku je ešte krivka redresibilná - čiže pri liečbe korzetom je šanca, že sa krivka zmenši. Našim cieľom je snaha o vyrovnanie chrbtice a udržanie zlepšeného stavu až do ukončenia rastu.

Ako dlho mám nosiť korzet?

Liečbu riadi Tvoj lekár podľa Tvojho zdravotného stavu. Korzet nosíš poobede a celú noc, pri závažnejšom vybočení chrbtice sa korzet nosí 23hodín denne.

Rehabilitácia - ako často mám cvičiť?

- ideálne pravidelne, každý deň.

Korzet nie je strašiak - bolí to, keď ho mám?

Nie, liečba nie je bolestivá, je možné zo začiatku liečby pociťovať tlak v miestach, kde tlačíme a vyrovnávame chrbticu.

Ako často chodím na kontroly?

Kontroly určuje lekár, závisia od stavu Tvojho ochorenia, spravidla 2x ročne, pri zhoršovaní stavu sú kontroly aj častejšie.

Čo robiť keď idem na operáciu?

Ak Ťa lekár odošle na zváženie operácie, dostaneš výmenný lístok a röntgenovú dokumentáciu (na cd nosiči) a čaká Ťa vyšetrenie na pracovisku, ktoré robí operačnú liečbu. Následne sa riadiš ich pokynmi.

Pri akýchkoľvek otázkach sa nehanbi, pýtaj sa na ambulancii. Ak vzniknú nové neočakávané problémy, máš na nás telefonický kontakt, dohodneme si stretnutie a pomôžeme Ti. Spolu to zvládneme.