Centrum zdravia »
Otvorené
07:00 - 20:00
Napíšte nám
objednavanie@snop.sk

Zmeny amputačného kýpťa

Prirodzené zmeny amputačného kýpťa

Amputačný kýpeť musí byť odolný voči mechanickým účinkom protézy, výkonný a dobre pohyblivý vo svojej definitívnej podobe. Tvar kýpťa by mal byť mierne oválneho tvaru, na konci sa zužujúci, s dobrým svalovým a kožným krytom. Jazva by mala byť pohyblivá a nebolestivá. Kýpeť by sa mal za optimálnych podmienok ustáliť do 3 – 6 mesiacov od amputácie. Bezprostredne po amputačnom výkone býva kýpeť opuchnutý. To nastáva v dôsledku operačného zásahu a dráždenia. Okrem toho dochádza k náhlej zmene obehových pomerov v dôsledku prerušenia väčších ciev a lymfatických ciest. Postupne v priebehu procesu hojenia opuch ustupuje a cievne zásobenie sa prispôsobuje novým pomerom.

Chorobné zmeny amputačného kýpťa

Chorobné zmeny bývajú často prekážkou protézovania. Patria sem všetky zmeny, ktoré vedú k obmedzeniu výkonnosti a nosnosti kýpťa. Podľa obdobia, kedy sa prejavia, ich delíme na:

1) poamputačné,

2) z nedostatočnej starostlivosti o kýpeť,

3) z neracionálneho používania protézy.

V dôsledku nedostatočnej starostlivosti môže dôjsť k pretrvávaniu pooperačného opuchu. Ďalej v dôsledku nedostatočnej rehabilitačnej starostlivosti a nesprávneho polohovania sa môže rozvinúť kontraktúra – to znamená skrátenie svalu, stuhnutosť v kĺbe.
Pri nedostatočnej hygiene môže dôjsť k vzniku porúch a infekcií na koži.