Centrum zdravia »
Otvorené
07:00 - 20:00
Napíšte nám
objednavanie@snop.sk

Výmeny kolenného a bedrového kĺbu

Objednajte sa
Výmenu kolenného alebo bedrového kĺbu podstupujú pacienti z dôvodu jeho poškodenia opotrebovaním alebo úrazom, za umelý kĺb. Vo väčšine prípadov ide o náhradu kombinácie kovu a plastu. V súčasnosti sú operácie vykonávané tak, aby prišlo k čo najmenšej strate krvi a pacient strávil čo najkratší čas v nemocnici a pomocou fyzioterapeutov bol jeho návrat k bežnému životu čo najrýchlejší.

Liečba pred a po operácii- Zbavte sa ťažkostí čo najrýchlejšie!

Začína sa klásť čoraz väčší dôraz na predoperačnú prípravu kedy sa pacientovi vysvetlí čo sa bude diať a čo bude nasledovať po operácii a isté pohyby ho naučiť ešte pred samotným zákrokom. V priebehu niekoľkých dní po operácii je dôležité pacienta naučiť správne zásady zaťažovania a používania nového kĺbu. Je dôležité aby sa pacient nebál ale zároveň aby pristupoval k danej terapii s rešpektom, lebo práve nasledujúce dni a týždne po operácii sú rozhodujúce. Veľa ľudí si možno myslí, že operovanú nohu treba šetriť ale práve naopak po operácii sa pacient hneď na druhý deň stavia na nohy. S rehabilitáciou sa teda začína okamžite. Pod dohľadom fyzioterapeuta je dôležité aby pacient rozprúdil svoj kardiovaskulárny systém pomocou cievnej a dýchacej gymnastiky. Po zákroku sa začína najprv s pasívnymi pohybmi, neskôr prichádzajú aktívne asistované pohyby a keď sú svaly dostatočne silné prechádza sa do aktívneho cvičenia.

Čo robiť a nerobiť po operácii?

V prvom rade si treba uvedomiť, že operovanú nohu nie je potrebné zaťažovať viac ako ste poučený od terapeuta. Je vhodné ak pri spánku používať vankúš medzi kolená, lebo po operácii nie je vhodné prekrižovanie nôh. Chôdza je zo začiatku dovolená len pomocou, najprv nemeckých potom francúzskych barlí., postupne jednej barle a až v poslednej fáze bez barlí. Pri takejto operácii je veľmi vhodný nordic walking, kedy sa zapájajú za pomoci paličiek horné aj dolné končatiny. Jednou z príčin pre výmenu bedrového kĺbu býva nadváha, preto by takýto pacient mal dbať aj na životosprávu a pravidelné precvičovanie všetkých svalových skupín. Po dobre vykonanej rehabilitácii a po dodržaní stanoveného plánu sa človek nielen môže vrátiť do bežného života ale po čase aj k svojmu obľúbenému športu napríklad ako bicyklovanie, lyžovanie a mnohé iné.

Objednajte sa

Cvičenie/rekondícia:
Meno a priezvisko:
Telefonický kontakt:
Emailová adresa:
Preferovaný deň a čas:
Poznámka:
Akcie a novinky nemocnice:
Darujme si pomoc: