Centrum zdravia »
Otvorené
07:00 - 20:00
Napíšte nám
objednavanie@snop.sk

Hallux valgus

Objednajte sa
Ochorenie hallux valgus patrí medzi multifaktoriálne civilizačné ochorenia. Ide o trojrozmerné deformovanie nohy, ktorá je charakteristická vybočením palca z osi a následnou prominujúcou časťou, pri ktorej dochádza zároveň k preťaženiu šliach na nohe a postupným rozvojom plochonožia. Hallux sa dá ťažko odstrániť, nakoľko ide o štrukturálne poškodenie, ale dá sa s ním pracovať a čiastočne upraviť.

Čo s tým ak to nebolí?

Po dôkladnom vyšetrení nohy, je cieľom terapeuta prinavrátenie funkcie nohy a tým aj upravenie priečnej klenby nohy. Dôležité je aby si pacient začal svoje chodidlo vnímať. Nohy berieme ako samozrejmosť, že nás dennodenne nesú ale častokrát sa o ne nestaráme. V prvej fáze rehabilitácie naučíme pacienta trojbodovú oporu- pod koreňom palca, malíčkom a pod pätou. V ďalších krokoch pracujeme na uvoľnení chodidla, zlepšení senzomotoriky a vyváženie chodidla. Cielenou rehabilitáciou, vhodnou elektroterapiou, prípadne tajpingom vieme dosiahnuť lepšie postavenie palca.

Čo s tým keď to bolí?

Pociťujete bolesť pri chôdzi? Pálenie? Opuch? Ste na správnom mieste! V takomto prípade doporučujeme aj návštevu lekára aby sa zvážila prípadná operácia. Ale pozor! OPERÁCIA VÁŠ PROBLÉM NEVYRIEŠI! Po operácii je potrebná okamžitá veľmi dôsledná rehabilitácia, zameraná na znovu rozhýbanie kĺbu a uvoľňovanie okolitých jaziev, vzniknutých operáciou, ale aj okolitých štruktúr.

Po operácii je senzomotorický tréning veľmi dôležitý, lebo počas operácie mohlo prísť k narušeniu určitých štruktúr, preto treba dbať na dobré prekrvenie, či už pomocou cvičenia alebo doplnkovej elektroterapie. V ďalších fázach je dobré zaradiť do programu aj nestabilné plošiny, napríklad bosú, a zamerať sa aj na celkové postavenie dolných končatín voči telu.

Objednajte sa

Cvičenie/rekondícia:
Meno a priezvisko:
Telefonický kontakt:
Emailová adresa:
Preferovaný deň a čas:
Poznámka:
Akcie a novinky nemocnice:
Darujme si pomoc: