Centrum zdravia »
Otvorené
07:00 - 20:00
Napíšte nám
objednavanie@snop.sk

Plastika brucha

Zariadenie našej JZS poskytuje aj operácie v oblasti plastickej chirurgie.

Plastika brucha – abdominoplastika je jedna z najkrajších a najefektívnejších operácií ktoré poskytuje estetická chirurgia. Ide o odstránenie nadbytočnej kože a tuku v tejto oblasti. Účelom tejto operácie je vytvoriť pevné a ploché brucho. Samozrejme ako všetky operácie aj táto ma svoje indikácie. Pýtate sa kto je hlavným adeptom k spomínanému zákroku?

Určená je hlavne pacientom ktorí výrazne zredukovali svoju hmotnosť. Ženám po tehotenstve, ktorým zostala prevísajúca koža na bruchu, väčšinou s menšou elasticitou, striami a s možnou diastázou svalov ( rozostúpenie brušných svalov ). Samozrejme je vhodná aj u mužov.

Naopak pacientom, ktorí plánujú ešte len schudnúť, sa zákrok neodporúča a nie je vhodný ani pre ženy, ktoré plánujú ešte otehotnieť.  Počas tehotenstva sa môžu svaly rozostúpiť a jazvy po operácii by mohli byť ešte výraznejšie.

Možné komplikácie a riziká tejto operácie :

-          Sú permanentné jazvy

-          Hematómy

-          Pooperačné svrbenie

-          Znecitlivenie v oblasti jaziev

-          Bolestivosť a citlivosť pooperačnej jazvy

Medzi závažnejšie, ale veľmi zriedkavé komplikácie môžeme zaradiť krvácanie, infekcie, nervové poranenia, dehiscencia rany ( rozostup ) až nekróza.

Jedným z najdôležitejších kritérií úspešného výsledku operácie je správna indikácia, naplánovanie, ako aj dôkladné poučenie pacienta v predoperačnom období. Operatér vysvetlí pacientovi princíp pooperačného manažmentu, trvalosť jaziev, dočasnú zmenu citlivosti brušnej steny a zakladá fotodokumentáciu z hľadiska forenzného a pre objektívne porovnanie.

Operácia je vykonávaná v celkovej anestézii. Trvá približne dve hodiny a viac. Po operácii má pacient redonové drény, ktoré sa odstránia do 48 hodín. Má špeciálnu elastickú bielizeň, sprchovať sa môže od piateho dňa po operácii, stehy sa vyberajú po 14 dňoch. Slabá aktivita sa odporúča za jeden až dva týždne a plné zaťaženie najskôr za dva až tri meiace.

 

Ak sú vaše očakávania realistické a ste stotožnený s trvalou jazvou a dlhšou rekonvalescenciou, tak abdominoplastika môže byť práve pre vás tým správnym riešením vášho problému.      

Autor: Kvetoslava Kurtišová - sestra operačného oddelenia

 

Infošnopky